„Energia z odpadów dzisiaj” – konferencja 18.09.2018 r.

Nadmiar śmieci, deficyt energii

Śmieci, jak wiadomo produkujemy całe mnóstwo i mamy wielki problem z ich nadprodukcją. Z energią jest jakby odwrotnie. Krajowa produkcja nie zaspokaja potrzeb. Nawet węgiel, który jest naszym flagowym surowcem energetycznym sprowadzamy w dużej mierze z zagranicy (z całego świata, głównie z Rosji), a ostatnio import przewyższył nawet eksport. Dlatego zagospodarowanie odpadów w taki sposób, by powstała energia z odpadów jest jak najbardziej pożądanym kierunkiem poszukiwań rozwiązania śmieciowego problemu. Spalarnie i biogazownie są dość już znanym tego przykładem, funkcjonują w ramach RIPOK (Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych). Choć wciąż  wzbudzają z różnych względów kontrowersje, to powstają nowe inwestycje (np. nowoczesna spalarnia śmieci w Gdańsku).

Nowa technologia

Opracowana przez polską spółkę Investeko przy współpracy z zespołem naukowców technologia wykorzystująca do produkcji energii proces zgazowania paliwa z odpadów oraz osadów ściekowych stanowi rozszerzenie RIPOK-ów wpisując się w polski model gospodarki odpadami. Zagospodarowuje ona tę część odpadów, które po selekcji w Regionalnych Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych pozostają niezagospodarowane i także odpady ściekowe, czyli dwa najbardziej problematyczne rodzaje odpadów, gdy w nieodległej przyszłości ma zostać wprowadzony całkowity zakaz składowania odpadów o właściwościach paliwowych.

Instalacja w Świętochłowicach

W Świętochłowicach, w ramach unijnego projektu LIFEcogeneration.pl powstała prototypowa instalacja oparta o tę technologię. W wielkim uproszczeniu instalacja wytwarza energię elektryczną i cieplną z problematycznych odpadów, bez jakiegokolwiek uszczerbku dla środowiska, nie jest spalarnią śmieci, jest samowystarczająca energetycznie i z racji wielkości inwestycji odpowiada na potrzeby nawet niewielkich gmin. Zatem projekt może pomóc samorządom dostosować się do wdrażanych nowych przepisów.

Konferencja w WarszawieEnergia z odpadów dzisiaj

Organizowana w Warszawie w dniu 18 września br. konferencja pn. „Energia z odpadów dzisiaj” podsumuje realizację projektu w kontekście wyzwań gospodarki o obiegu zamkniętym. Wykaz instytucji uczestniczących i szczegółowy program tutaj.

 

Źródło: GazetaPrawna, LIFEcogeneration

 

Podobne artykuły:

Biogazownie – plusy i minusy

Gospodarka odpadami według EU

Polska firma wybawieniem dla problemu plastikowych odpadów

 

 

 

2018-09-14T14:10:59+00:00 Wrzesień 14th, 2018|Bez kategorii, zagospodarowanie odpadów|0 Comments

Dodaj komentarz