Masz smartfon? Sam bądź „smart”!

Czy wiesz, że smartfony mają znaczący wpływ na środowisko?
Jak poważny problem środowiskowy stanowi utylizacja zużytych telefonów, smartfonów, także tabletów można było przekonać się, gdy w 2016 roku firma Samsung musiała wycofać z rynku ponad 4 miliony wadliwych smartfonów. Chodzi o model Galaxy Note 7, w którym eksplodowały baterie. Wg portalu Quarz taka ilość smartfonów to źródło 20 ton kobaltu, ponad tony wolframu, tony srebra oraz 100 kilogramów złota i 20 – 60 kilogramów palladu (dane od Oeko-Institute).
Z kolei koncern Apple z początkiem roku 2017 dla usprawnienia utylizacji zużytych smartfonów zaczął wykorzystywać specjalne roboty. Liam (bo tak się nazywał pierwszy ich robot), potem Daisy potrafią rozprawić się z jedną sztuką telefonu w niecałe 20 sekund, czyli w ciągu godziny rozbiera się na części pierwsze i niszczy 200 sztuk. Apple podaje, że w ten sposób odzyskuje 190 kilogramów aluminium, 80 kilogramów miedzi, 0,13 kilograma złota, 0,04 kilograma platyny, 0,07 kilograma srebra i jeszcze 5,5 kilograma cyny.

Zrozumienie cyklu życia inteligentnego telefonu może pomóc w dokonywaniu przyjaznych dla środowiska wyborów dotyczących telefonu – i co z nim zrobić, gdy chcesz nowy.

W Stanach Zjednoczonych pojawiły się właśnie automaty, które skupują używane telefony komórkowe. Stworzyła je firma EcoATM, zajmująca się skupem i utylizacją elektroniki.

Co my możemy zrobić z niepotrzebnym nam już urządzeniem? Przede wszystkim nie niszczyć w żaden sposób samemu. Niebezpieczne substancje  zawarte w każdym z nich trzeba odpowiednio utylizować.

Zatem, kilka opcji:
-zwracamy w punkcie zakupu producentowi
-sprzedajemy do dalszego użytkowania (różne komisy, portale aukcyjne)
-oddajemy gratis do dalszego użytkowania (rodzina, znajomi, organizacje charytatywne)
-oddajemy w wyznaczonych punktach do utylizacji (są w każdej gminie, lub np. lista takich elektropunktów tutaj)

Firma Greenfone poprzez serwis Starytelefon.pl skupuje używane telefony i jest to dość prosty system.

Zbiórki niepotrzebnych urządzeń prowadzi się także podczas różnych akcji, typu Dzień Ziemi 2018, gdzie w ramach konkursu do oddawania zużytych smartfonów zachęcano uczniów i ich rodziców.

Źródła: ComputerWorld, Forsal, MamBiznes

2018-05-10T16:00:54+00:00 Maj 9th, 2018|odpady niebezpieczne|0 Comments

Dodaj komentarz